Hepimiz Zenginiz
Eşyalarımızla Gerçek Zenginliği Kazanabiliriz
Yazara ulaşmak için
kalem@hepimizzenginiz.com
Ubuntu Condensed
Ubuntu
Georgia
Arial
A-
A+
A

Bismillahirrahmanirrahim

www.hepimizzenginiz.com © 2012 Her hakkı saklıdır.
Site içeriği kısmen de olsa izinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz..
web tasarım ve programlama deSen

Namaz için Örtünme

ii. ÖRTÜNME

Hasan bin Ali (ra)’ın  "Namaza durduğu zaman en iyi elbiselerini giydiği rivayet ediliyor. Kendisine "Neden en iyi elbiseni giyiyorsun?" diye sorulduğunda şöyle söylediği anlatılıyor: "Allah güzeldir ve güzelliği sever;  ben Rabbim için süsleniyorum; zira o şöyle buyurmuştur: "Süslenerek mescide girin."

Ey Âdemoğulları! Her mescitte ziynetinizi takının. Yiyin için fakat israf etmeyin. Çünkü o, israf edenleri sevmez.

Araf 31

 

İşte bu namazda giyeceğimiz kıyafetle herhangi bir dış kıyafetini ayıran ve bize edinmekle sevap kazanacağımız eşyayı sunan delildir. İdeal bir dış kıyafeti, özelikle hanımlar için, ziynet sayılmayacak sadelikte iken, namaz kıyafetinin en önemli işlevlerinden biri ziynet, yani süs olmasıdır. Zira namaz kıyafetinde gerekli olan, güzel olan, efdal olan “setr-i avret ve ziynettir.” (http://www.hayrettinkaraman.net/yazi/laikduzen/2/0045.htm). 

 

KİM CUMHURBAŞKANLIĞI MAKAMINA PİJAMAYLA ÇIKAR?

KİM MİSAFİRLİĞE SÖKÜK BİR ETEKLE GİDER? 

KİM ÇOK SEVİP SAYDIĞI PATRONUNUN YANINDA DELİK ÇORAPLAR GİYER?

 

Bir insanın karşısında çıkarken bile şöyle bir toparlanırız değil mi... Ya Allah’ın karşısına çıkarken? 

“Müslümanların yaşadıkları ülkede erkeklerin başları açık dışarı çıkmaları ve büyüklerle görüşmeleri ayıp telakki ediliyorsa namaz kılarken başı uygun bir şeyle... örtmek gerekir, örtülmezse mekruh olur.” http://www.hayrettinkaraman.net/yazi/laikduzen/2/0045.htm

Hanımlar neden üzerlerine belden büzgülü bir basma etek geçirip, gayet uyumsuz renkte bir tülbendi başlarına dolayarak namaz kılıyorlar? Bu kıyafetle bırakın bir büyüğün karşısına çıkmayı, günlük misafirlerini bile karşılamazlar. Veya erkekler, neden dizleri çıkmış pijamaları ve atletleriyle namaza duruyorlar evlerinde? Bir toplantıya asla böyle gitmezler…

Evet, muhakkak ki Rabbimiz bizim dış görünüşümüze bakmaz; ancak namaz için süslenmek pek çok açıdan bize fayda sağlar. Önce kendimiz, namazı daha güzel kılmaya bir adım yaklaşırız. Çünkü kıyafetimizin özeni bize kimin karşısına çıktığımızı hatırlatır. Sonra mescid için ziynetlenmek, cami cemaatinin parmakla işaret edilecek kadar “nezih” bir görüntüye bürünmesine ve böylece bir olumlu kanaat, insanların içlerinde bir sıcaklık ve takdir oluşturmalarına da sebep olur. Ve düşünemediğimiz daha nice hikmetleri vardır. 

Evet, namazın özel bir kıyafeti yoktur. Peygamber Efendimiz (sav) özel bir namaz kıyafeti edinmemiştir; ancak günde beş vakit kullanacağımız bir elbisenin bazı özellikleri taşımasını isteyebiliriz:

1. Bu setr-i avret yani tam örtünme sağlayan kıyafetin Araf 31. ayetteki emir uyarınca aynı zamanda ziynet olması daha güzel olur demiştik… Benim acizane kanaatime göre, buradaki ziynetten kasıt, pullu, boncuklu olmasından ziyade, hem bizi dışarıdan görenlerde, hem de bizim kendimizde “çok sevdiği ve saydığı, çok önemli birinin huzuruna gidiyor” hissini uyandırması; yani içinde yaşadığımız toplumda saygı ifadesi sayılan özenli süslemelerle süslenmiş, belli bir ciddiyete sahip bir kıyafet olması… Dolayısıyla altın yaldızlı cüppeler, dantelli namaz etekleri, vb. yerine, biz hakikaten böyle bir görüşmeye giderken ne giyersek, onu giymemiz daha mantıklı olabilir. Bir başka deyişle namazda kullandığımız kıyafet, çok önemli yerlere giderken giydiğimiz kıyafetle aynı olmalı belki de.  

2. Kullanım kolaylığımızı da düşünmemiz gerekir. Pratikte her namazda üst değişmek mümkün olmaz. Dolayısıyla mevcut kıyafetlerin üzerine giyilecek ve kolay giyilip-çıkarılacak bir giysi, bize epeyce rahatlık sağlar. Sabah namazı için kalktığımızda pijamamızın, gün içinde normal kıyafetlerimizin üzerine onu alabiliriz. 

3. Terleten, cildimize nefes aldırmayan, elimize-ayağımıza dolanan bir şey bizi rahatsız eder, dikkatimizi dağıtır. Öyleyse namaz için kullanacağımız kıyafetin malzemesi ve şekli de oldukça önemlidir.  

4. Bu noktada bir de hanımların namaz için dışarı çıkarken de dış kıyafetlerini giymeleri gerektiğini hatırlatmakta fayda var. Zira mescide gitmek için dışarı çıkıyor olmak bizi dış kıyafetimizi giymekten men etmez…