Hepimiz Zenginiz
Eşyalarımızla Gerçek Zenginliği Kazanabiliriz
Yazara ulaşmak için
kalem@hepimizzenginiz.com
Ubuntu Condensed
Ubuntu
Georgia
Arial
A-
A+
A

Bismillahirrahmanirrahim

www.hepimizzenginiz.com © 2012 Her hakkı saklıdır.
Site içeriği kısmen de olsa izinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz..
web tasarım ve programlama deSen

Namaz

i. Namazın anahtarı: ABDEST

Abdest alma isi, Müslümanlar için günlük hayatın vazgeçilmez bir parçası. 1.5 milyar Müslümanın sadece yarısının namaz kıldığını varsaysak bile, bu senede ortalama olarak 500.000.000.000, yani 500 milyar kere abdest alınıyor, dolayısıyla abdest alma düzeneğine / eşyasına ihtiyaç duyuluyor demektir. 

Öte yandan abdest alma düzeneği, ürün kategorisi olarak oluşmamış. Yani hususi olarak bu is için yapılmış ürünler yok. Akla şadırvan tarzı abdesthaneler gelebilir. Ancak bunlar, ürün değil binanın parçalarıdır. İnşaat ustası tarafından yapılır, yapıldıktan sonra taşınılamaz ve binadan ayrı düşünülemez. 

Bu ürün kategorisi o kadar "hiç oluşmamış" haldedir ki ismi bile yoktur. Abdest alma ürününe ne diyeceğiz? Lavabo mu, portatif şadırvan mı, abdest makinası mı? Makina bu manevi yönü ağır basan, nazik iş için çok soğuk, lavabo çok sıradan, portatif şadırvan da zor söylenen bir isim. Çok boyutlu temizlik sağladığı için belki de "methar", "mutahhar" diyebiliriz bu ürüne...

Müslümanlar, bir metharın yokluğunda, 

Yüz ve el yıkamak için yapılmış lavaboları amaçları dışında kullanarak veya 

Gerekli standartları karşılayıp karşılamadığına bakmazsızın, bir su kaynağı ve gideri olan herhangi bir düzenekle yetinerek abdestlerini almak zorunda kalırlar. 

Oysa....