Hepimiz Zenginiz
Eşyalarımızla Gerçek Zenginliği Kazanabiliriz
Yazara ulaşmak için
kalem@hepimizzenginiz.com
Ubuntu Condensed
Ubuntu
Georgia
Arial
A-
A+
A

Bismillahirrahmanirrahim

www.hepimizzenginiz.com © 2012 Her hakkı saklıdır.
Site içeriği kısmen de olsa izinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz..
web tasarım ve programlama deSen

PARANTEZ İÇİ: Bugün ve Burası için Tesettür

GERÇEK EKSİKLİKLER

1. ÖRTÜNME SINIRLARI AÇISINDAN TESETTÜR TANIMININ DIŞINDA KALMA 

Bugün “tesettür kıyafeti” olarak adlandırılan / satılan pek çok giysi, özellikle hataları belli etmeme, süs ve süslü olmama noktasında, bu kategorinin dışında kalıyor.

2. İSLAMİ STANDARTLARI YAKALAYAMAMA 

Tesettür kıyafeti, dinimizin eşyada övdüğü başka özellikleri de taşımalı; TAYYİP olma, müsrif olmama, yani kaynakları gereksiz yere tüketmeme, üretimi, dağıtımı, satışı esnasında bariz bir zulme sebep olmama, kadını erkeğe, erkeği kadına benzetmeme, gayr-ı Müslimlere has eşyalara benzememe gibi...

Bir hadise göre etek boyu topuklardan bir karışa yakın yukarıda olabilir. Bu sebeple ayaklara kadar uzanan ve yerleri süpürerek kirlenen eteklere gerek yoktur. (Ebû-Dâvûd, Libas, 39; Avnu'l-Ma'bûd, C. XI, s. 175) http://www.hayrettinkaraman.net/kitap/helalharam/0087.htm

Bu özelliklerin hepsi oldukça önemli... Birçok kıyafet, işlevleri bakımından tesettür kıyafetini tanımına girse de, yani gayet kapalı, örtücü, cinsel mesaj vermeyen giysiler olsalar da, bu özellikleri eksik olduğu için tercih edilmez hale gelebilir. Örneğin aşağıdakiler…

Gayr-ı Müslimlere benzeme Tayyiplik: Temiz tutması zor Tayyiplik: Uyum sorunu Kadını erkeğe benzetme

BUGÜN VE BURASI İÇİN TESETTÜR KIYAFETİ 

DİYELİM Kİ, UMREYE GİTTİĞİMİZDE, KALDIĞIMIZ OTELİN ALTINDAKİ DÜKKÂNLARDAN BİRİNDE GÜZEL BİR TESETTÜR KIYAFETİ BULDUK VE ORADA KALDIĞIMIZ SÜRE BOYUNCA RAHATLIKLA KULLANDIK. TÜRKİYE’YE GELDİĞİMİZDE, AYNI KIYAFET AYNI DERECEDE “TESETTÜRLÜ” VE RAHAT OLMAMIZI SAĞLAYABİLECEK Mİ? 

İçinde yaşadığımız ülkenin ve çağın şartları, bizim için kontrol edemeyeceğimiz bazı sınırlar çizer. Bu şartlar havanın soğukluğu / sıcaklığı gibi son derece basit şeylerle de ilgili olabilir, kültür gibi derin konularla da… İşlevleri ve özellikleri bakımından, dünyanın en mükemmel tesettür kıyafeti, eğer çevresel gerçekleri dikkate almıyorsa, başarısız olmaya mahkûmdur. Bir süre sonra tarihin sayfaları veya belirli bir semtin sokakları arasına gömülür gider.

NELERE DİKKAT ETMELİ: 

KÜLTÜR VE TARZ: Tesettür kıyafeti için, özellikle de kadınların tesettür kıyafeti için, dikkat çekmemesi bir esastır. Her şeyden önce bu yüzden, bir müslüman dış kıyafetini seçerken o toplumun kültürünü dikkate almak zorundadır; şer’i sınırlar içerisinde… Yoksa Mısır’daki bir bedevi kabilesinde, tesettür için olmazsa olmaz sayılan bir şey, bizim topraklarımızda size tekrar tekrar bakılmasına ve olağanüstü dikkat çekmenize sebep olabilir. 

(Alixianne flickr)

TOPLUMSAL NORMLAR: Bugün Türkiye’de tesettürüne dikkat eden / etmek isteyen insanların karşılaştığı en büyük sorunlardan biri, toplumsal normlarla çelişmektir. Bu yüzden dışlanır, bazı işleri yapamaz, bazı yerlere giremez, işaret edilir, hedef gösterilir, tepkileri doğrudan üzerine çeker. Hatta bazı arabalara binmesi bile garip karşılanır! 

Ne yazık ki şalvarlı, cüppeli bir kişi, takım elbise kadar “profesyonellik” imajı sağlayamadığı için, ehli olduğu bir işi alınmaz, bir kadının komşusuna iyi niyetle söylediği doğru sözleri sırf başörtüsü omuzlarından aşağı iniyor diye ters algılanır. Peki böyledir diye biz kıyafetimizi mi değiştireceğiz? Suçlu soyulan değil, hırsız da olsa; soyulan bilir ki hırsız, zaten hırsızlığı huy edinmiştir ve onu değiştiremez. Öte yandan kendi kapısının kilitlerini değiştirebilir. Dolayısıyla, tesettürümüzü bozmadan, bu sıkıntıları en aza indirmenin bir yolu varsa, bunu tercih etmek bir alternatiftir. 

HAREKETLİ YAŞAM: Günlerimiz çoğunlukla oradan oraya koşarak geçiyor. Çok çeşitli aktivitelerde bulunuyoruz. Yolumuz bazen çamurlu sokaklara düşüyor. Bazen de karşıdan karşıya geçmek için bariyerlerin üzerinde atlamamız gerekiyor. Bu durumda kıyafetimizin bize yük olmaması lazım. Arapların o bembeyaz entarileri, her ne kadar hoş da olsa, bizim için kullanışlı değil. 

Erkekler kadar kadınlar için de bu bir gereklilik. Bugün müslüman kadın, bazen hizmet bilinciyle, bazen mecburiyetler dolayısıyla, bazen de ailesiyle hayatı paylaşmak için dışarı çıkıyor.

Bir kadın doktor veya polis veya öğretmen ister istemez dışarıda vakit geçiriyor ve kıyafetinin ona tesettürü içerisinde rahat hareket etme özgürlüğü vermesine ihtiyaç duyuyor.

Veya bir başka kadın, birlikte tatile gittiklerinde, eşi ve çocukları denize girerken, kenardan seyretmek istemediğinden, bunun için iyi tasarlanmış, tesettüre uygun bir yüzme kıyafeti arıyor.

İLERLEME İÇGÜDÜSÜ: Bu çağın hızını Adidas’ın “koş, yoksa düşersin” sloganı gayet güzel anlatıyor. Güçlü rüzgarlar eserken, ona karşı ilerlemeye çaba sarf etmeyenler ya devrilir veya rüzgara kapılıp gider. Her şeyin değiştiği, sürekli bir dönüşümün yaşandığı bir zamanda, kimse yüzyıllardır tek bir detayını bile iyileştirilmemiş, geliştirilmemiş bir kıyafeti tercih etmez. Tazelenmek bir ihtiyaçtır. Örneğin şalvar… daha rahat giyilip çıkarılacak, yeri geldiğinde bir takım elbisenin parçası olacak şekillerde yeniden tasarlanabilir. 

KİŞİSEL ŞARTLAR: Herkes, üniforma tarzında, fabrikada çoğaltılmış kıyafetler yerine, kendi şartlarına ve ihtiyaçlarına uyum sağlayacak şekilde çeşitlilik ve orijinalite arıyor, bu elbette ki bir suç değil. Dolayısıyla birilerinin bu meşru isteği duyması, bunu doğru sınırlar içinde yapması lazım. 

Ticari olarak çok büyük bir patlama yapabileceğine neredeyse emin olduğum, tesettürlü ve latif ve tayyip ve rahat ve modern ve özgün kıyafet tasarlama işi artık birileri tarafından inşallah yapılsa… O ZAMANA KADAR BİZE DÜŞEN: VAZGEÇMEMEK… Nasıl bir dış kıyafeti giymemiz gerektiğini biliyor ve bu kıyafeti giymeyi istiyoruz. O zaman biraz yorulmayı göze alıp, diktirebiliriz veya tesettür kıyafeti üreten firmalarla bağlantıya geçip talebimizi iletebiliriz.