Hepimiz Zenginiz
Eşyalarımızla Gerçek Zenginliği Kazanabiliriz
Yazara ulaşmak için
kalem@hepimizzenginiz.com
Ubuntu Condensed
Ubuntu
Georgia
Arial
A-
A+
A

Bismillahirrahmanirrahim

www.hepimizzenginiz.com © 2012 Her hakkı saklıdır.
Site içeriği kısmen de olsa izinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz..
web tasarım ve programlama deSen

Tesettür

 

Adem ve Havva (as)’ın eşya olarak kullandıkları ilk şey, yapraklardı. Onlarla edep yerlerini örtmüşlerdi. Yalnızca onlar değil, kendilerinden sonra gelen oğulları ve kızları da örtünmeyi bir ihtiyaç olarak gördüler, görmekteler, gelecekte de görmeye devam edecekler. İnsanlar, bir sokağın ortasında veya bir ormanın ıssızlığında; yer ve zaman fark etmeksizin, öncelikli olarak örtünmek, örtünmelerine yarayacak şeylere sahip olmak isterler. Bu hem içten gelen bir sakınmanın, hem de namus anlayışını yerleştirerek toplumsal yapıyı koruma ihtiyacının gereğidir.

Ey Peygamber! Hanımlarına, kızlarına ve müminlerin kadınlarına söyle, bedenlerini örtecek elbiselerini giysinler. Bu onların tanınıp incitilmemelerine de daha uygundur. Şüphesiz Allah çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir. 

Ahzap 59

İnsanların fıtratlarına kazınmış olan bu örtünme gereksinimi, bütün hak dinlerde çeşitli şekillerde kendine yer bulmuştur. Çoğumuzun takip ettiği Hanefi fıkhına göre İslam’ın öğütlediği örtünme şu işlevi sağlar: 

NAMAHREMİN YANINDA KADINLARIN EL, YÜZ VE AYAKLARI HARİÇ TÜM VÜCUTLARINI, ERKEKLERİN GÖBEKLERİ İLE DİZ KAPAKLARI ARASINI, HATLARINI VE TENİNİ BELLİ ETMEYECEK ŞEKİLDE ÖRTMEK

Ana ölçü kabul edilen bu esas, aslında içinde gizli başka sınırları da barındırmaktadır. Zira tesettür kıyafetinin sağlaması gereken işlevler kadar, sağlamaması gereken işlevler de vardır. Mesela: 

i. HERHANGİ BİR CİNSEL MESAJ VERMEK VEYA CİNSEL MERAK / İSTEK UYANDIRMAK

Tesettür kıyafeti neden dar değil, neden teni göstermiyor, neden vücudun belli yerlerini örtüyor? Çünkü böylece kişiye cinsel kimliğini, yabancıların yanında ön planda tutmama fırsatı veriyor. Doğru muamele görmek için, dışarıda kadın veya erkek olarak değil, insan olarak var olmayı, bakan gözlere insani özelliklerini sunmayı sağlıyor. 

Çoğunlukla kişinin halleri, yürüyüşü, bakışı ile ilgili de olsa, kullanılan eşyalar da cinselliği ön plana çıkarabilir, cinsel merak / istek uyandırabilir karşı tarafta. Düşmüş bir omuz askısı veya ince topuklu ayakkabılar, her iki cinsin de kullandığı dar pantolonlar bunlara örnektir. Cinselliği vurgulayan giysi ve aksesuarlar kullanmak, tesettürü bozmanın en kolay yollarından biridir. İstediğiniz kadar bol, kalın, kapalı giyinin, kırmızı bir ince topuk sizi belki de saha dışına çıkarır? 

ii. KADINLAR İÇİN, DİKKAT ÇEKMEK

“… gizledikleri ziynetleri bilin diye ayaklarını yere vurmasınlar, hepiniz Allaha tevbe edin ey mü'minler ki felâh bulabilesiniz.” 

Nur 31

Bir kadın, cezbedici koku sürer ve erkekler de ona bakarsa, evine gelinceye kadar Allahü teâlânın gazabında olur.

Taberani

Demek ki bugün özendirilenin aksine, kendi iyiliğini isteyen her kadın, arkasında gözlerini kendine dikmiş erkekler bırakmak için değil, bırakmamak için uğraşmalı. 

iii. KADINLAR İÇİN, SÜS OLMAK veya SÜSLERİNİ GÖSTERMEK

…Önceki cahiliye dönemindeki teberrüc gibi teberrüc yapmayın…

Ahzab 33

Teberrüc, insanın fiziksel güzelliklerini ve sonradan edindiği süslerini uygun olmayan yerlerde vurgulaması, göstermesi demek. Dolayısıyla, hanımlara hitapla indirilmiş bu ayet ile namahremin yanında süs olan şeyler kullanmak, süslü şeyler kullanmak ve giysilerle kendi güzelliklerini vurgulamak onlara yasaklanmış oluyor. Bunu duyan, bilen her müslüman kadın, tabii ki süs ne demek, süslü ne demek, merak eder. Çünkü hangi sınırlar içerisinde kalması gerektiğini öğrenmek ister. Bunun için bir parantez açabiliriz.