Hepimiz Zenginiz
Eşyalarımızla Gerçek Zenginliği Kazanabiliriz
Yazara ulaşmak için
kalem@hepimizzenginiz.com
Ubuntu Condensed
Ubuntu
Georgia
Arial
A-
A+
A

Bismillahirrahmanirrahim

www.hepimizzenginiz.com © 2012 Her hakkı saklıdır.
Site içeriği kısmen de olsa izinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz..
web tasarım ve programlama deSen

Bu Anlayışın Yerleşmesi İçin: Maşallah Demek

Dinimiz bizde şaşkınlık, hayranlık, beğeni vb. oluşturacak bir eser gördüğümüzde, hem kendimize hem de eserin sahibine, “maşallah” diyerek bir şey hatırlatmamız gerektiğini bildiriyor. Nedir o?

Biz maşallah sözünü “nazar değmesin, Allah nazardan saklasın” anlamına geldiğini düşünerek söylüyoruz. Nazar nedir? “Bu evi bu hale ben getirdim; sıradandı, şimdi tarz sahibi oldu!” deriz ve bir anda bir yangında kül olup gider. “Ay, ne güzel yürüyor çocuk” deriz ve birden takılıp düşer. “Ahmet de son model araba almış, muhteşem bir şey, baksana şuna” deriz ve birden bir taş gelip arabanın boyasını çizer. Nazar değmiştir. Peki, burada bize anlatılmak istenen ne? Neden Allah bunların olmaması için “maşallah” dememizi öğütlüyor? "maşallah" sözünde bizim idrak etmemiz gereken bir şey mi var?


“Bağına girdiğin zaman, 'Maşallah, lâ kuvvete illâ billah' demeli değil mi idin?...
Kehf 39

Ma: Şey 
Şae: Dilemek
Ma-şae-Allah: Allah’ın dilediği şeydir
Madem ifadenin manası bu, demek ki güzel bir şey gördüğümüzde veya yaptığımızda “Allah’ın dilediği şeydir” dememiz istenmektedir.

Evimizi yeniden döşediğimizde ve güzelliği hoşumuza gittiğinde “Tarz sahibi oldu! Ama ben bunu sadece kendi dilememle, kendi güç ve irademle yapmadım. Haddimi bileyim. Böyle bir güç ve kudret bende yok. Allah dilemese, ben yapamam. Maşallah, Allah’ın dilediği şeydir bu. La havle ve la kuvvete illa billah, yegane güç ve kuvvet sahibi Allah’tır.” diyeceğiz öyleyse. Yoksa Allah o güzelliği alarak onda bizim bir irademiz olmadığını gösterir, bizim iyiliğimiz için. Yahut birinde son model bir araba gördüğümüzde ve imrendiğimizde içimizden “Araban harikaymış cidden! Maşallah, Allah dilemiş de bunu sana vermiş. Dilerse alır, dilerse verir; dilerse artırır, dilerse çoğaltır. Bu O’nun lütfudur.” diyeceğiz. Böylece kibrimiz de, hasedimiz ve kıskançlığımız da sinecek; geriye sadece güzelliği takdir ve Allah’ı hatırlama kalacak. “Maşallah” kısmını özellikle sesli söyleyceğiz ki karşımızdaki kişi de toparlansın ve“bu güzelliği bana veren Allah’tır, bu güzellik ancak Allah’ın dilediği şeydir.” diyebilsin.