Hepimiz Zenginiz
Eşyalarımızla Gerçek Zenginliği Kazanabiliriz
Yazara ulaşmak için
kalem@hepimizzenginiz.com
Ubuntu Condensed
Ubuntu
Georgia
Arial
A-
A+
A

Bismillahirrahmanirrahim

www.hepimizzenginiz.com © 2012 Her hakkı saklıdır.
Site içeriği kısmen de olsa izinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz..
web tasarım ve programlama deSen

Doğru Niyetle Kullanmak

Kim yalnız dünya hayatını ve onun zinetini isterse, biz onlara yaptıklarının karşılığını orada tastamam öderiz. Orada onlar bir eksikliğe uğratılmazlar.
Hud 15

Suyu şarap niyetiyle yudumlarsak, şarap olur!

Niyet kalbi bir haldir.
Kalb ile niyet, söz ile niyete benzemezse, kalbdeki niyet esastır.
En öncelikli sorumluluğumuz, eşyayı edinirken işlevi konusunda gösterdiğimiz hassasiyeti burada da devam ettirmektir. Meşru bir iş için edinilmiş eşyayı gayr-ı meşru bir işte kullanırsak olmaz. Mesela bir jip satın aldık ve bunu satın alırken aklımızdaki niyet “faydalandırmak” idi; komşumuz olan bir alim kişiyi vaaz vermesi için doğudaki yol gitmemiş köylere götürecektik.  Bu jip işlevi açısından meşru ve hatta sevaplıdır. Ancak şeytan kalbimize vesvese verir de “bu yeni arabayı o kötü yollara mı vuracaksın” derse ve biz de ona kanıp niyetimizden vazgeçersek, üstüne üstlük bir de onunla itibar edinmeye, saygı görmeye çalışırsak o zaman hata etmiş oluruz.

Öyleyse, bir eşyayı meşru bir işlev için edinmek zorunda olduğumuz kadar, meşru bir işlev için de kullanmak zorundayız. Yani bir önceki bölümde “yasaklanmış olan işlevler” kısmında yer alan hiçbir şeyi niyetimize sokmamalıyız eşyalarımızı kullanırken…

Bir kişi eğer suyu şarap niyetiyle içerse, o şarap olur. Dinimizde niyet son derece önemlidir. Eğer eşyalarımızı kullanırken içimize herhangi bir olumsuz niyet geliyorsa, besmele çekebiliriz. Hala devam ediyorsa, ciddi bir terbiye altına sokmalıyız kendimizi.