Hepimiz Zenginiz
Eşyalarımızla Gerçek Zenginliği Kazanabiliriz
Yazara ulaşmak için
kalem@hepimizzenginiz.com
Ubuntu Condensed
Ubuntu
Georgia
Arial
A-
A+
A

Bismillahirrahmanirrahim

www.hepimizzenginiz.com © 2012 Her hakkı saklıdır.
Site içeriği kısmen de olsa izinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz..
web tasarım ve programlama deSen

Tek Bir Medeniyetin Eşyaları

Hemen şimdi kitaptan başımızı kaldırıp üstümüze başımıza, evimize, evimizin içindekilere, çevremize bir baksak... Hangi kültürün, hangi yaşam şeklinin oluşturduğu eşyalar bunlar?  

DİYELİM Kİ; MEKKE’DEYİZ. ALLAH’IN EVİNİ TAVAF ETTİK. ONU SEYREDEREK NAMAZ KILDIK, DUA ETTİK. HEYECAN VE UMUTLARLA DOLU OLARAK ORADAN ÇIKAR ÇIKMAZ GÖRMEK İSTEYECEĞİMİZ SON ŞEY BİZİM KÜLTÜRÜMÜZE YABANCI MARKALAR... AMA İŞTE KARŞIMIZDA DURUYORLAR.

Afrika’nın en otantik kabilesiyle ilgili bir belgesel seyrederken, kıvırcık saçlı zenci bir çocuğun üzerinde bizim de o anda giymekte olduğumuz markadan bir kot görürsek şaşırmıyoruz. Bazı marka kıyafetler, Irak’da da, Rusya’da da, Çin’de de Amerika veya Avrupa’da olduğu kadar rağbet görüyor. Sadece kıyafetler değil, mobilyalar, oyuncaklar, süs eşyaları, pek çok şey, hatta belki her şey; çok özel duyguları anlatanlar bile. Mesela tektaş yüzük… O olmadan nikah olmuyor, o olmadan eşler sevgilerini ve bağlılıklarını anlatamıyor sanki. O kadar ki "gerçeğini alamazsa, sahtesini alsın bari" diye fısıldanıyor.

“Şimdi”nin önemi biraz da bundan kaynaklanıyor. Çarşıda pazarda bulduğumuz her eşya başka bir medeniyetin ürünü ve o medeniyet bize yabancı. Durumumuzu kısaca özetlersek:
1.    Biz büyük şehirlerde, bir eşyalar denizi içinde yaşıyoruz.
2.    Eşyalar yaşam biçimimizi çok yönlü olarak etkiliyor.
3.    Etrafımızdaki eşyaların hemen hemen hepsi başka kültürlerin, başka inançların ürünü, bir başka deyişle bizim için yanlış…
4.    Yanlış eşyalar, zamanla eşyaya bakışımızda, eşya edinmekteki amaçlarımızda, eşyayı edinme, kullanma ve elden çıkarma şeklimizde yanlışlıklar oluşturuyor. Sonuçta etkilenen, davranışlarımız, fikirlerimiz, görüşlerimiz, tercihlerimiz, nihayetinde dinimiz oluyor.