Hepimiz Zenginiz
Eşyalarımızla Gerçek Zenginliği Kazanabiliriz
Yazara ulaşmak için
kalem@hepimizzenginiz.com
Ubuntu Condensed
Ubuntu
Georgia
Arial
A-
A+
A

Bismillahirrahmanirrahim

www.hepimizzenginiz.com © 2012 Her hakkı saklıdır.
Site içeriği kısmen de olsa izinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz..
web tasarım ve programlama deSen

Fıtratını Gerçekleştirmek

a-    Fıtratını gerçekleştiriyor mu?

•    Fıtrat nedir?
Eşyanın fıtratı, onun oluşturulma amacıdır. Bir kalemin fıtratı bir yüzey üzerine yazı yazmaktır örneğin. Bir insanın elinde olmak da onun fıtratıdır. Bu kalem, elde en rahat tutulup, kağıda en güzel yazdığında fıtratını gerçekleştirmiş olur. Mürekkebi bitmeye başladığında kağıda daha kötü yazar. Veya bir yanı kopup kırıldığında eli acıtmaya başlar. O zaman fıtratından uzaklaşmıştır. Daha az tayyip olmaya başlamıştır. Bu kalem artık yazmaz veya elle tutulamaz olduğunda veya kağıda değil de, ele mürekkep bulaştırmaya başladığında ise artık tayyip değildir.

Öte yandan biri çıkıp ben özürlü insanlar için, ayakla tutulan ve her türlü şey üzerine yazan bir kalem yapacağım dediğinde, kalem için başka bir fıtrat belirlemiş olur. O kalemin tayyipliği bu yeni belirlemeye göre ölçülür.

Resul-i Ekrem salla’llahu aleyhi ve sellem Efendimiz sarık, gömlek, rida gibi yeni elbise giydiği vakit … “Allah’ım!Sana hamdolsun.Bunu Sen bana giydirdin.Onun hayırlı olmasını ve ne için yapılmış ise ona uygun olmasını Sen’den isterim ve onun için yapılan şeyin şer olmasından Sana sığınırım.” Diyerek bunu açıkça belirtmiştir.
    Ebu Said el Hudri (ra)    Ebu Davud, Tirmizi 816


İşin en can alıcı tarafı şudur: Eşyanın fıtratını tasarımcısı belirler. Bunu yaparken onun nerede, ne zaman, kim tarafından, hangi sıklıkla ve ne amaç için kullanılacağını iyi düşünmelidir. Ardından da bütün bunlara uygun, bütün bunlarla ilgili ihtiyaçları en iyi şekilde karşılayacak özellikleri belirlemelidir. Böylece eşyanın fıtratını en iyi şekilde tanımlamalıdır.

Bir kullanıcı olarak

Şimdi de bir kesme tahtası düşünelim. Onun üzerinde sebze doğrarız, et keseriz, vs. Daha sonra da bu kestiklerimizi bir kaba atarız. Bu tahta mutfakta kullanılır ve üzerinde bakterilerin çoğalması ihtimali vardır. Kesme tahtasının fıtratı budur. O zaman aşağıdaki ikisinden hangisini alırdınız? Bu hayvan şekli verilerek süslenmiş kesme tahtasını mı? Yoksa bakteri üretmeyen plastikten yapılmış şu kesme tahtasını mı:
 


 
 
Herhangi bir alışveriş yaparken alacağınız eşyanın fıtratını bir düşünün. Bunu kim kullanacak, nerede kullanacak, ne şekilde kullanacak… Tanımı doğu yapınca eşyaları değerlendirmenin çok daha kolay olacağını göreceksiniz.
As I was leaving to go on a trip I found that my watch had stopped. So I left it behind to have the battery replaced. At the airport I looked around for a new watch. There was one place that had hundreds of watches on offer. Only one out of these hundreds had a face that was easy to read. What was this watch? It was an inexpensive Sekonda. In fact it was exactly the same model as the one I had left behind… The purpose of a watch is to indicate the time. Obviously, the time has to be accurate. Today, with quartz movements, all watches are equally accurate. That a watch should be accurate is now almost taken for granted. The second most important thing is that the time should be communicated in an effective way… Who needs a designer to produce a simple watch face? So there is 'design excess'.
Edward de Bono; Design and Function: It is imperative that design and function are balanced when the need for change arises; 01.12.2004; Thinkingmanagers.com; http://www.thinkingmanagers.com/management/design-function.php
Primary function: Primary function is the contribution of a product to the overall performance of the system. In other words, it either saves time or makes a job easier or makes an otherwise impossible job possible. For example, the primary function of car is to enable people to go to a destination in a shorter period of time and in a safer fashion.

Let’s take a simpler product: a wrist watch. The primary function of that is to display time. There may be some additional primary functions such as showing the temperature or altitude. But the main primary function is obviously showing people the exact hour, minute and second at a given time.

Now, first of all, we can examine the digital and … way of time display. Digital watches show time in a more easily readable form. However they have a drawback. It is that as visual messages are more appealing to human beings, we usually cannot fully perceive what those numbers mean. It is 14.45, so what… But seeing the arms of the watch move eagerly to consume the rest of the day, makes us more aware of the time passing.

But … watches also have some serious çıkış problems. They show the hour and minute in the same way.

Time is indeed our only capital. Getting aware of it is a central step.

Of the many brands, there are quite a few that give the primary function the importance it deserves.