Hepimiz Zenginiz
Eşyalarımızla Gerçek Zenginliği Kazanabiliriz
Yazara ulaşmak için
kalem@hepimizzenginiz.com
Ubuntu Condensed
Ubuntu
Georgia
Arial
A-
A+
A

Bismillahirrahmanirrahim

www.hepimizzenginiz.com © 2012 Her hakkı saklıdır.
Site içeriği kısmen de olsa izinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz..
web tasarım ve programlama deSen

Güzelleşmek Ve Güzelleştirmek


Andolsun, biz gökte burçlar yaptık ve onu, bakanlar için süsledik.
Hicr 16
Hem binesiniz diye, hem de süs olarak atları, katırları ve merkepleri de yarattı. Bilemeyeceğiniz daha nice şeyleri de yaratır.
Nahl 8
İnsanların hangisinin daha güzel amel yaptığını deneyelim diye şüphesiz biz yeryüzündeki şeyleri ona bir zinet yaptık.
Kehf 7
O, taze et yemeniz ve takınacağınız süs eşyası çıkarmanız için denizi sizin hizmetinize verendir. Gemilerin orada suyu yara yara gittiğini görürsün. (Bütün bunlar) onun lütfundan nasip aramanız ve şükretmeniz içindir.
Nahl 14
(hayvanları) Onları akşamleyin getirirken, sabahleyin salıverirken de sizin için bir güzellik (ve zevk) vardır.
Nahl 6

Dinimiz güzelleşme ve güzelleştirmeyi de bir ihtiyaç olarak görüyor. Ancak bu ihtiyacı başlı başına bir alım sebebi olarak etiketlememiştir. Güzelleşme ve güzelleştirme sadece yukarıdaki iki meşru işleve sahip eşyaların birer vasfı olarak tezahür edebilir. Bu sebeple duvara halı asmak yasaklanmıştır. Göstermelik, sadece süs eşyası olarak var olan şeyler müslümanın edinilebilir eşyaları arasında yer almıyor. Akla ilk gelen vitrinler ve içindeki eşyalar oluyor. Bunun haricinde masalarımızın üzerine koyduklarımız… Müslümanın evinde eşyaların hepsi kullanılır. Evi bir antika dükkanı olmaktan çıkarmak gerekir. Kişi elbisesiyle süslenebilir. Elbisenin bir işlevi var, o bizi örtüyor, sıcaktan-soğuktan koruyor. Hem sağlıklı bir şekilde hayatta kalma, hem de fayda sağlayacak şekilde verimimizi artırma özellikleri var. Takı? Sürmelenebilir, saçlarını tarayıp düzeltebilir, düzenli kalmaları için toka takabilir.

Resulullah (sav)'ın yanına, parmağında demir yüzük bulunan bir adam uğramıştı. (Yüzüğü görünce): "Niye bazılarınızın üzerinde ateş ehlinin süsünü görüyorum!" buyurdu. Adam derhal onu çıkarıp attı. Sonra parmağında sarı renkli (pirinç) yüzük taşıyor olduğu halde geldi. Bu sefer "Niye sende putların kokusunu hissediyorum?" dedi. Bilahare adam altın yüzük takmış olarak geldi. Bu sefer de: "Sende niye cennet ehlinin süsünü görüyorum?" dedi. Bunun üzerine adam: "Öyleyse yüzüğüm neden olsun?" diye sordu. "Gümüşten" dedi, "ancak ağırlığı bir miskale ulaşmasın."
Tirmizi, Libas 43, (1786); Ebu Davud, Hatem 4, (4223); Nesai, Zinet 47, (8, 172)
Bir kadın Resulullah (sav)'a gelerek sordu: "İki altın bilezik hakkında ne dersiniz, (takayım mı?)" "Ateşten iki bileziktir, (takmayın!)" deyip cevap verdi. Kadın devamla: "Pekala altın gerdanlığa (ne dersiniz?)" diye sordu. Resulullah (sav)'dan yine: "Ateşten bir gerdanlık!" cevabını aldı. O, yine sordu: "Bir çift altın küpeye ne dersiniz?" "Ateşten bir çift küpe!" Kadında bir çift altın bilezik vardı. Onları çıkarıp attı ve: "(Ey Allah'ın Resulü), kadın kocası için süslenmezse, onun yanında kıymeti düşer" dedi. Resulullah (sav): "Sizden birine, gümüş küpeler takınmasından, bunları za'feran veya abir ile sarartmasından kimse engel olmaz!" cevabını verdi.
Nesai, Zinet 39, (8,159)

Huzeyfe'nin kız kardeşi (ra) anlatıyor: "Resulullah (sav) buyurdular ki: "Ey kadınlar cemaati! Süs eşyanız gümüşten olmalıdır. Sizden hangi kadın altınla süslenir ve onu izhar eder (yabancıya gösterirse), mutlaka onunla azaba maruz kalır."
Ebu Davud, Hatem 8, (4237); Nesai, Zinet 39, (8, 156, 157)

SANAT NEDİR?

ruhumuzun bir algılama kapasitesi vardır. bir şeydeki ayetleri görür ve Yaradanını hatırlayarak tazelenir ve duygulanır. herkeste vardır bu, mühürlenmemiş olsun yeter ki. güle bakar ve anlayamaz nedir içini titreten…
duyuyorum, anlatamıyorum…

yoksun kalırsa bunalır, acıkmış bir adam gibi sağa sola koşar gıdasını bulmak için. şarkılarda arar, güzel gözlerde arar, namelerde arar, resimlerde arar, sözlerde arar… yanlış şeyi içmeye kalkan susuz gibi, kanamaz… bilenler, zikirde arar, seher vaktinde arar, kabristanın sessizliğinde arar, saatin tiktaklarında arar..

sanat işte budur! ruhu uyandıran, ruha fısıldayan, ruhu titreten…
bugün sanat sanki müslümanın yasak alanıdır. bir taraftan sanat camiası denilen yerde kabul görmez, öte yandan zaten kendi de sanatı şeytan işi addeder. resim çizmeyi küçümser, ama ayetlerin etrafını küçük çiçeklerle bezerken bir ibadet yaptığını düşünür.

evlerimizde bize her baktığımızda hayatın anlamını, dünyanın faniliğini ve Allah’ın rahmetini anlatacak şeyler olsa! odaya her girişimizde kendimize gelsek!

hızlı dönen bir saat
bir tabut soyutlaması
kıldan ince ve kılıçtan keskin bir yolu anlatan bir heykel
yunus emre şiirleri
kuran’ı anlatıldığı gibi Allah’ın ipi olarak yapışılabilecek bir şey şeklinde tasvir
secdede seyredilen bir fim
sonsuzda yankılanan ses
karanlıkta edilen dua
eğilen bir başla girilen duvar
kendi huylarını fırlatıp atma