Hepimiz Zenginiz
Eşyalarımızla Gerçek Zenginliği Kazanabiliriz
Yazara ulaşmak için
kalem@hepimizzenginiz.com
Ubuntu Condensed
Ubuntu
Georgia
Arial
A-
A+
A

Bismillahirrahmanirrahim

www.hepimizzenginiz.com © 2012 Her hakkı saklıdır.
Site içeriği kısmen de olsa izinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz..
web tasarım ve programlama deSen

Eşya Neden Önemli

DİYELİM Kİ; ÇOK ÖNEMLİ BİR GİRİŞ SINAVINDAYIZ. KURALLARI YAZILI OLARAK ELİMİZE VERMİŞLER. SINAV, ÖZEL HAZIRLANMIŞ BİR ODADA YAPILACAK. GİZLİ KAMERALAR BİR ANLIK BAKIŞIMIZA VARANA KADAR HER ŞEYİ KAYDEDECEK. SINAV BİTTİĞİNDE İSE KAYDEDİLMİŞ OLAN DAVRANIŞLARIMIZLA İLGİLİ BİZİ SORGUYA ÇEKECEKLER VE VERDİKLERİ KURALLAR ÇERÇEVESİNDE DEĞERLENDİRECEKLER. ÜSTELİK HERHANGİ BİR ZAMANDA SINAVDAN ÇIKARILABİLİRİZ. YANİ SINAVIN BELLİ BİR SÜRESİ YOK. BİZİ SINAV ODASINA GETİRİYORLAR. ARKALARINI DÖNÜP ÇIKARLARKEN KAPININ KAPANIŞ SESİNİ DUYUYORUZ… 

BU SINAV GERÇEK OLSA, O ODADA BULDUĞUMUZ EŞYALARA NASIL YAKLAŞIRDIK? ÖNEMSİZ GÖRÜR MÜYDÜK? ÖYLESİNE KULLANIR MIYDIK? ONLARIN ORADA TESADÜFEN OLDUĞUNU MU DÜŞÜNÜRDÜK, YOKSA “SINAVI DÜZENLEYEN BU ODAYA BUNLARI BİR AMAÇLA KOYMUŞ” MU DERDİK? ELİMİZDEKİ KURALLAR KİTABINI BİR AÇIP BAKMAZ MIYDIK BU EŞYALAR NEYMİŞ, NASIL KULLANILMALIYMIŞ, NE YAPARSAK BİZE SINAVI KAZANDIRIRMIŞ? 


Biz Müslümanlar elhamdülillah bu dünyada bir imtihanda olduğumuzu biliyoruz… Bu bilgi bizi yaşamın her alanında ve her anında, her şeyimizi ona göre ayarlamaya itiyor. Uğraşıyoruz ki "çok önemli bir sınavdayım" dedikten sonra, soru çözmek yerine oturup etrafı seyreden biri gibi olmayalım ve sözlerimizi, davranışlarımızı, canlı-cansız şeylere muamelemizi, hayat tarzımızı da İslam yapalım, İslam’a göre yapalım. Bu yüzden bir sürü kitap okuyor, insan ilişkilerimizden tuvalet adabımıza kadar her şeyin kurallarını öğrenmeye çalışıyoruz.

Elbette ki bütün dünya hayatını kapsayan bu kurallara uyma gerekliliği, iş eşyaya gelince ortadan kalkmıyor. EŞYAYI NASIL ALGILADIĞIMIZ, NASIL EDİNDİĞİMİZ, NASIL KULLANDIĞIMIZ VE NASIL ELDEN ÇIKARDIĞIMIZ da bize imtihanı kaybettirecek veya kazandıracak önemde. İşte bu yüzden, üzerimize düşen ilk görev bilmek... Mesela bilmek: İslam eşya konusunda ne diyor? Peygamber Efendimiz (sav)’in yerdiği “eteğini çalım satarak sürüyen adam”ın bu çağdaki muadili kim olabilir? İsraf sadece sofrada bırakılan ekmek kırıntısı ve çayın dibinde kalan kısmı mı? Müttaki bir kimse kaliteye ne kadar önem verir? Züht, yokluk ve imkânların reddi mi demek? Sadece pahalı şeyler mi lüks? Dinimiz eşya alırken nelere dikkat etmemizi öğütlüyor? İslam’a göre tasarım önemli bir şey mi? Suret olmayan eşyalar da bir put olabilir mi? Eşyayı elden çıkarmanın en güzel yolu nedir? sorularının ve daha bir çok sorunun cevabını....

Biz müslümanlar, acaba dinimizin eşyaya yaklaşımını biliyor muyuz, doğru anlıyor muyuz? Yoksa büyük camilerimiz hariç, namaz kıldığımız yerler rasgele serilmiş uyumsuz ve kötü kokulu halıları, eksik havalandırmaları ve manasını kaybetmiş süslemeleri ile bilmezliğimizi, yanlış anlamalarımızı en kutsal mekanımızda yüzümüze mi vuruyor?

Bilmiyoruz, az biliyoruz, tam anlayamıyoruz diyorsak, hemen şimdi yola çıkmamız gerek. Çünkü “şimdi” çok önemli bir zaman…Her ümmet için bir fitne vardır. Ümmetimin fitnesi de maldır.
Tirmizi, Zühd 26, (2337)