Hepimiz Zenginiz
Eşyalarımızla Gerçek Zenginliği Kazanabiliriz
Yazara ulaşmak için
kalem@hepimizzenginiz.com
Ubuntu Condensed
Ubuntu
Georgia
Arial
A-
A+
A

Bismillahirrahmanirrahim

www.hepimizzenginiz.com © 2012 Her hakkı saklıdır.
Site içeriği kısmen de olsa izinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz..
web tasarım ve programlama deSen

Müslümanca Yaşamayı Kolaylaştırmak

İbadetimize katkı sağlayacak her eşyayı oluşturmaya çalışmak kul olarak bizim menfaatimizedir.

a. yemek yeme
Çatalı sol, bıçağı da sağ elimize alarak yiyeceğimizi kesmek zorunda kalmasak, sağ elimizle yemeğe daha çok itina eder miydik?

Yemeklerimizi ortadan, büyük bir servis tabağından alarak yemeğe alışsak, ortasına inen bereketle bereketlenir, kalanı da rahatlıkla saklayacağımız için daha az israf eder miydik?
Artan yemekleri saklayabileceğimiz güzel kaplar

b. uyku düzeni
Saat namaza uyandıran

d. tuvalet ve taharet
tam temizlenme
üzerine sıçramaması
Bir tanıdığımız “alaturka tuvalet olmayan evde namaz kılınmaz” demişti. Acaba ‘alaturka’ tuvaletin bir Roma icadı olduğunu, Peygamber Efendimiz (Sav)’in onu hiç kullanmadığını, objektif ölçümlerde ‘alaturka’ tuvalette sıçramanın çok daha fazla olduğunu biliyor muydu? Kendisine sorduğumda şaşırmıştı.

e. ev düzeni
Allah, size evlerinizi huzur ve dinlenme yeri yaptı…
Nahl 80   
Zahitler, takva sahipleri, iyi Müslümanlar evleri ile hiç uğraşmaz mı dersiniz? Oysa onları bize “huzur ve dinlenme yeri” yapan Allah’tır!  
Sessiz ev
… ev
İşe yarayan ev

Bazı evler vardır sessizdir. Onlardan sahibinin halini anlayamazsınız. Sıradan ve orta hallidir.
Bazı evler ise …. Sahiplerini anlatmak için varlardır. Koltuklarına oturulmaz, tabaklarıyla yemek yenmez.
Bazı evler de işe yararlar.  

KAPININ ÜZERİNDE “BİSMİLLAH” YAZIYORDU. ÜZERİNDE KAPIYA DOĞRU BİR SAĞ AYAK VE DIŞARI DOĞRU BİR SOL AYAK İZİ OLAN BİR PASPAS VARDI YERDE. SANIRIM “BESMELE İLE VE SAĞ AYAKLA GİR” DİYORDU GELENLERE.
İÇERİ GİRDİM. MİS GİBİ BİR KOKU YAYILDI ETRAFA. GALİBA OTOMATİK SPREYE GÜL SUYU KOYMUŞLARDI. KÜÇÜK BİR HOLDÜ BU. BİR BÜYÜK AYNA, ARKASINDA GİZLİ BİR DOLAP, YİNE OTOMATİK ÇALIŞTIĞINI DÜŞÜNDÜĞÜM VE ÇOK HOŞ BİR EZGİYİ ETRAFA YAYAN KÜÇÜK BİR SPEAKER, BİR DE KÜÇÜK AMA ÇOK RAHAT KOLTUK… GAYR-I İHTİYARİ KOLTUĞA BIRAKTIM KENDİMİ. BİR “OH” DEDİM. AYAKKABILARIMI ÇIKARDIM. GİZLİ DOLABI AÇTIM, CEKETİMLE BERABER ORAYA BIRAKTIM. SANKİ EVLE DIŞARI ARASINDA ARA BİR YERDEYDİM VE BÜTÜN NEGATİF ETKİLERİMİ BURADA BIRAKMIŞTIM. ÇİFT KANATLI KAPIDAN BÜYÜK BİR ODAYA GİRDİM. KAPIYI AÇMAMLA MÜZİK DURMUŞTU. “EVET OTOMATİKMİŞ” DEDİM KENDİ KENDİME… SONRA BİR ANDA ODAYA BAKAKALDIM! NE KADAR SADEYDİ! AMA NE KADAR TAYYİP DURUYORDU! KÜÇÜK BİR HAVUZUN ŞIRILTISI, BÜYÜK CAMLAR, APAYDINLIK BİR ODA! DUVARDA BİR SÜRÜ SÖZ VARDI, BAZILARI ARAPÇA BAZILARI TÜRKÇE… İSTER İSTEMEZ BİRİNİ OKUDUM: “KİMİN BİR DOSTU VARSA ONU KUCAKLASIN”… “O ONDAN RAZI, RABBİ DE ONDAN RAZI…”… SANIRIM BURASI BİR MİSAFİR ODASIYDI VE YAZILARIN HEPSİ AYET VE HADİSLERDİ… ETKİLEYİCİYDİ, ALLAH’I HATIRLADIM… ÜÇLÜ, İKİLİ VE TEKLİ KOLTUKLAR YERİNE, HERKESİN BİRBİRİNE DÖNÜK OTURMASINI SAĞLAYACAK YUVARLAK BİR ÇEŞİR SEDİR VARDI HAVUZUN ETRAFINDA… UZAKTA BİR YERDE BİLGİSAYARA BAĞLI BİR TELEVİZYON DURUYORDU. HER ŞEYİ SEÇEREK İZLİYORLAR DEDİM KENDİ KENDİME… SEDİRİN ARKASINDA BİR DÖNER KÜTÜPHANE VARDI. İKRAMLAR İÇİN SEDİRE OTURULDUĞUNDA TAM KUCAĞA DENK GELECEK KÜÇÜK SEHPALAR VARDI BİR BAŞKA KÖŞEDE… SANIRIM ÜZERİNDE KİTAP OKUMAK İÇİN DE KULLANILIYORLARDI.
SONRA CAMDAN BİR BÖLME FARKETTİM. İÇİ OYUNCAK DOLUYDU. GELEN MİSAFİR ÇOCUKLARI İÇİN… BİR KATLANIR DUVAR FARK ETTİM. AÇTIĞIMDA KARŞIMA BAMBAŞKA BİR ODA ÇIKTI! YEMYEŞİL ÇİÇEKLERİN ORTASINDA YUVARLAK VE ALÇAK BİR TEZGAH… DÖNER MERKEZLİ… OCAĞIN ÜSTÜNDE TENCERELER… VE BİR ALÇAK MASA DAHA… MASANIN ALTI SANIRIM TABAK DOLABI…YANİ HER ŞEY HAZIR GİBİ… AMA BURASI BAHÇE Mİ YOKSA ODA MI ANLAŞILMIYOR… MASA SANIRIM PORTATİF… HER İKİ TARAFTAN DA ULAŞILABİLECEK BİR TUVALET. SPOR OLSUN DİYE BİR ŞEYLER YETİŞTİRİYORLAR. BANYO APAYRI BİR YER… TAZELENME, TEMİZLENME, GÜZEL KOKULAR SÜRME YERİ… TUVALET BAŞKA.. UZUN BİR KORİDORLA GEÇİLİYOR VE EVDEN AYRI… HER YATAK ODASININ KENDİ BANYOSU VAR.  YATAKLAR MÜTHİŞ SAĞLIKLI VE YATAK ODALARI SANKİ SADECE UYKU İÇİN.. HERKESİN BANYOSUNDA BİR DE GİYİNME BÖLÜMÜ VAR.. SABAH UYANIYOR, BANYOYA GİDİYOR, GİYİNİYOR, ÇIKIYOR.
 
f.komşuluk
Pişirdiğimiz yemeği komşularımıza dağıtmamızı mümkün kılacak değişik bir sefertasımız olsa, acaba bizde pişer onlara da düşer miydi?