Hepimiz Zenginiz
Eşyalarımızla Gerçek Zenginliği Kazanabiliriz
Yazara ulaşmak için
kalem@hepimizzenginiz.com
Ubuntu Condensed
Ubuntu
Georgia
Arial
A-
A+
A

Bismillahirrahmanirrahim

www.hepimizzenginiz.com © 2012 Her hakkı saklıdır.
Site içeriği kısmen de olsa izinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz..
web tasarım ve programlama deSen

Eşyayı Edinmekle İlgili Sorumluluklarımız

 

Eşyanın tarihini, insanlık tarihiyle başlatabiliriz. Çünkü Adem (as)’dan beri insanların eşyalar yaptıklarını ve kullandıklarını biliyoruz.

…Bu sebeple ayıp yerleri kendilerine göründü ve cennet yaprağından üzerlerine örtmeye başladılar...

Taha 121

Cennetteki mutlu ve rahat yaşayışının ardından dünyaya inmiş atalarımız için, hayatlarını devam ettirmek, bu dünyanın şartlarına uyum sağlamak, eksikliklerini kapatmak biraz da eşyaların yardımına bağlıydı.

Biz de şöyle dedik: "Ey Adem! Şüphesiz bu (İblis) sen ve eşin için bir düşmandır. Sakın sizi cennetten çıkarmasın; sonra mutsuz olursun. Şüphesiz senin için orada aç kalmak, çıplak kalmak yoktur. Orada ne susuzluk çekersin, ne de güneş altında kalırsın."  

Taha 117-119

Adem (as), ailesi ve onlardan olan nesiller avlanmak, örtünmek veya sıcaktan korunmak gibi en temel ihtiyaçlarını eşyalarla karşıladılar. 

Ancak ihtiyaçlar bir türlü bitmiyordu. İhtiyacın tanımı şartlara ve kişisel yaklaşımlara göre değişiyor, dolayısıyla sürekli yeni ihtiyaçlar doğuyor ve karşılanan her ihtiyaç, bir sonrakinin gündeme gelmesini sağlıyordu. Böylece, tekniğin ve imkanların sınırlarını zorlayan, endüstriyel ilerlemenin lokomotifi olan bir eşya yapma yarışı başladı. 

Öyle bir noktaya geldik ki, bugün artık sıradan bir insan bile, geçmişin büyük imparatorlarından daha fazla eşyaya sahip… Eşyaların türleri arttı, yeni eşya kategorileri oluştu ve her bir kategori içinde müthiş bir çeşitlilik var. 

Etrafımız böyle bir eşya kalabalığı ile çevriliyken, sınırlarımızı nasıl çizecek, nerede duracağımızı nasıl belirleyeceğiz? Herkesin var diye, bizim de salonumuzda belli başlı eşyalar muhakkak olacak mı? Yoksa Peygamber (sav)’in evinde yoktu diye evimize bulaşık makinesi almayacak mıyız? 

Açıkça görüldüğü üzere, eşya edinmekle ilgili bilinçli ve doğru bir yaklaşım sergileyebilmek için öncelikle iki önemli karar vermemiz lazım: 

hangi tip eşyalara sahip olacağımız ve  

ne miktarda sahip olacağımız…

Bu kararları doğru verirsek, hali hazırda nelerimizin eksik ve nelerimizin fazla olduğunu sağlıklı bir şekilde tespit etmemiz de mümkün olur. Bu sayede fazlalarımız varsa, onları en güzel şekilde elden çıkarır ve eksikliklerimizi gideririz…