Hepimiz Zenginiz
Eşyalarımızla Gerçek Zenginliği Kazanabiliriz
Yazara ulaşmak için
kalem@hepimizzenginiz.com
Ubuntu Condensed
Ubuntu
Georgia
Arial
A-
A+
A

Bismillahirrahmanirrahim

www.hepimizzenginiz.com © 2012 Her hakkı saklıdır.
Site içeriği kısmen de olsa izinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz..
web tasarım ve programlama deSen

Dünya Eşyası Geçici Ve Az Bir Yararlanma Sağlar!

Kafirlerin refah içinde diyar diyar dolaşmaları sakın seni aldatmasın. (Onların bu refahı) az bir yararlanmadır.
Ali İmran; 196

Bir kere daha kendimizi, kitabın başında anlatılan o imtihan odasında düşünebiliriz. Tüm ömrümüzü hesaba kattığımızda o imtihan süresi kısacıktır. Bu kısacık süre içerisinde bize sunulan imkanlar, eşyalar, yiyecekler ne kadar güzel ve kullanışlı olursa olsun, ancak az bir yararlanmadır. Her düşünen, bunu itiraf eder. 


Neden az bir yararlanmadır?
•    Birincisi, faydalanma süresi, ancak imtihanımızın uzunluğu kadardır:

Dedi ki: "Yıl sayısı olarak yeryüzünde ne kadar kaldınız?" Dediler ki: "Bir gün ya da bir günün birazı kadar kaldık, sayanlara sor." Dedi ki: "Yalnızca az (bir zaman) kaldınız, gerçekten bir bilseydiniz,"

Müminun 112- 114

•    İkincisi, faydalandığımız şey, ideal halinde değildir. Eskir, tükenir, bozulur, kırılır. Sonluluk, dünyadaki her şeyin olduğu gibi, eşyanın da doğasındadır:

Sizin yanınızdaki tükenir, Allah katında olan ise kalıcıdır. Elbette sabredenlere, yapmakta olduklarının en güzeliyle mükafatlarını vereceğiz.

Nahl; 96

Asıl kalıcı ve hayırlı olan ise, Allah katındadır.  

Bilin ki, dünya hayatı ancak bir oyun, bir eğlence, bir süs, aranızda karşılıklı bir övünme, çok mal ve evlat sahibi olma yarışından ibarettir. (Nihayet hepsi yok olur gider). Tıpkı şöyle: Bir yağmur ki, bitirdiği bitki çiftçilerin hoşuna gider. Sonra kurumaya yüz tutar da sen onu sararmış olarak görürsün. Sonra da çer çöp olur. Ahirette ise (dünyadaki amele göre ya) çetin bir azap ve(ya) Allah'ın mağfiret ve rızası vardır. Dünya hayatı, aldanış metaından başka bir şey değildir. 

Hadid 20

Bunu daha iyi anlayabilmek için, ideal hali, yani eşyaların cennetteki hallerini, bize anlatıldığı kadarıyla hatırlamak için bir parantez açabiliriz: