Hepimiz Zenginiz
Eşyalarımızla Gerçek Zenginliği Kazanabiliriz
Yazara ulaşmak için
kalem@hepimizzenginiz.com
Ubuntu Condensed
Ubuntu
Georgia
Arial
A-
A+
A

Bismillahirrahmanirrahim

www.hepimizzenginiz.com © 2012 Her hakkı saklıdır.
Site içeriği kısmen de olsa izinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz..
web tasarım ve programlama deSen

Eşyanın Hesabı Vardır!

Sonra o gün, nimetlerden mutlaka hesaba çekileceksiniz!
Tekasür 8

DİYELİM Kİ; BİR GÜN HİÇ BEKLEMEDİĞİMİZ BİR ANDA PATRONUMUZ BİZİ, VERDİĞİ BİLGİSAYARLA İLGİLİ BAZI SORULAR SORMAK İÇİN YANINA ÇAĞIRDI. BU ANIN GELECEĞİNİ HESAP ETMEDİYSEK, SORUMLULUKLARIMIZI ÇOKTAN UNUTMUŞ, BİLGİSAYARI HOR KULLANMIŞ, SAĞINI-SOLUNU ÇİZMİŞ, İŞ YAPMAK YERİNE OYUN OYNAMIŞ OLABİLİRİZ. PATRONUMUZUN ODASINA DOĞRU YÜRÜRKEN, “BUNDAN BAHSEDİLDİĞİNİ DUYMUŞTUM! ZATEN BEN NİYE DÜŞÜNEMEDİM Kİ BİR GÜN SORULACAĞINI! TABİİ Kİ BU BANA BOŞU BOŞUNA VERİLMEMİŞTİR” DEMEYİ İSTER MİYİZ? 


Bir şey bize emanetse, asıl sahibinin gelip onunla ilgili hesap sormasını normal karşılarız. Sorumluluklarımızı yerine getirip getirmediğimize göre de karşılık görmeyi bekleriz. Dolayısıyla eşyalarımızla ilgili hesaba çekilecek olmamız, aslında onların bize emanet edilmiş olmasının en doğal sonucudur.

Bu hesabın her bir imkan, her bir eşya için tek tek olacağını aşağıdaki hadisi şeriflerden öğreniriz:   

Cennet’in kapısında durdum. Oraya girenlerin çoğu yoksullardı. Zenginler, hesapları görülmek için alıkonulmuştu. Fakat onlardan Cehennem’lik olanların Cehennem’e girmelerine emir verilmiştir.
 Buhârî, Rikak 51, Nikâh 87; Müslim, Zikir 93

Fakirler, Cennet’e zenginlerden beş yüz yıl önce girerler.

Tirmizî, Zühd, 37

Demek ki, üzerimizde ne kadar çok nimet varsa bize sorulacaklar o kadar çok olur. Ama unutmamak lazım ki bir sınavın uzun veya kısa olması, o sınavdan iyi netice alıp almayacağımızı belirlemez. Üzerimize düşenleri yapmadıysak, çok kısa bir sınav sonrasında da başarısız olabiliriz. Diğer yandan, çok iyi çalışılmış uzun bir sınav bizi çok çok daha yükseklere taşıyabilir. Öyleyse, asıl olan hazırlıklı olmaktır. Hazırlıklı olmak için ise, her şeyden önce bilmeliyiz hesap neleri kapsayacak, neler sorulacak bize mahkemelerin en büyüğünde? 


Aslında, düşünürsek, hepimizin ilk sorumluluğu, sorumluluklarımızı öğrenmektir. Bu her akıllı insanın atacağı ilk adımdır... Sonrasında ise bu bilgileri sürekli taze tutmak gelir. Çünkü insan, unutkanlığıyla meşhurdur.

BU ANLAYIŞIN YERLEŞTMESİ İÇİN BİR YOL: NAMAZ  

Bu kadar telaşın, umudun, hevesin, göz alıcı güzelliklerin arasında bize hesap gününü unutturmayacak bir şey varsa, o da Kuran’da “o kötülüklerden alıkoyar” denen namazdır herhalde. Namazımızın her bir parçasında, bizi kendimize getirecek çok şey vardır. Bitişinde sağ omzumuza ve ardından sol omzumuza dönerek “esselamu aleyküm ve rahmetullah” diye selamladığımız iki görevliyi hatırlamamız bile bir sonraki namaz vaktine kadar bize yetebilir. “Bu selam verdiklerim yaptıklarımı yazıyorlar ve hesap gününde bunlar benim karşıma çıkarılacak” diye düşününce, insan bir an durup kalır. Bu günde en az beş kere hatırladığımız, çok çarpıcı bir gerçektir.