Hepimiz Zenginiz
Eşyalarımızla Gerçek Zenginliği Kazanabiliriz
Yazara ulaşmak için
kalem@hepimizzenginiz.com
Ubuntu Condensed
Ubuntu
Georgia
Arial
A-
A+
A

Bismillahirrahmanirrahim

www.hepimizzenginiz.com © 2012 Her hakkı saklıdır.
Site içeriği kısmen de olsa izinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz..
web tasarım ve programlama deSen

Eşya İmtihan Aracı Olan Bir Nimettir!

Kendilerine bol bol verdiğimiz mal ve evlatla onların iyiliğine koştuğumuzu mu sanıyorlar? Hayır onlar farkına varmıyorlar!
Mü’minun; 55,56

Erkek olsun,kadın olsun,bir mü’min Allah’ına, günahsız,tertemiz kavuşuncaya kadar,başından,çoluk çocuğundan,malından bela eksik olmaz.

Tirmizi

Çoğumuz sanarız ki insana verilen eşyalar, sunulan imkanlar, zenginlikler birer ödüldür. Dolayısıyla bunların nasıl olup da kafirlere bol bol verildiğine şaşırırız; veya yolunda gayret etmemize, görevlerimizi yerine getirmeye çalışmamıza rağmen, Allah’ın bize istediğimiz, arzu ettiğimiz eşyaları vermemesini hafif bir buruklukla karşılarız farkında olmadan... Oysa ki eşyanın asli görevi, bizi mükafatlandırmak değildir. Zalim birine verildiğinde mesela, iyiliğine olmak bir yana onun ancak hüsranını artırır:

Nûh dedi ki: "Rabbim! Gerçekten onlar bana karşı geldiler, malı ve çocuğu ancak kendi hüsranını artıran kimselere uydular."

Nuh; 21


Biz yeri, göğü ve arasındakileri oyun olsun diye yaratmadık.
Enbiya; 16

İnsanların hangisinin daha güzel amel yaptığını deneyelim diye şüphesiz biz yeryüzündeki şeyleri ona bir zinet yaptık.
Kehf; 7

Bu kitabın başında, çok önemli bir giriş sınavında olduğumuzu, en küçük hareketlerimizi bile kaydedip, değerlendirmek üzere bizi kameralarla dolu, özel bir odaya koyduklarını hayal etmiştik. İşte böyle bir odada hiçbir şeyin rasgele olmasını beklemeyiz demiştik. Fark etmiştik ki bu odanın içindekiler, bizi değerlendirmek için kullanılan araçlardır. Masanın üzerinde bulduğumuz bardağı nasıl tutuyoruz, pencerenin yanındaki çiçeği nasıl kokluyoruz, yerdeki işaretleri görebiliyor muyuz? Odanın ışığını azalttıklarında ne tepki veriyoruz? Sıcaklığı yükselttiklerinde hemen şikayet ediyor muyuz? Bunlarla deneniyoruz.

DİYELİM Kİ; BU İMTİHAN ODASINDA BİZE ÇOK LEZZETLİ BİR PASTA VERDİLER. BİZ BUNUN BİR ŞEYİ ÖLÇMEK İÇİN YAPILDIĞINI BİLİRİZ. YANİ O, SADECE BİZ TATLI YİYELİM DİYE, ÖYLESİNE SUNULMUŞ DEĞİLDİR. BİR MAKSADI VARDIR. AMA ÖTE YANDAN BİZ ONU YERKEN LEZZET ALIR VE MUTLU OLURUZ. ZİRA AYNI ŞEYİ ÖLÇMEK İÇİN BİZİ AÇ BIRAKABİLİRLERDİ VEYA ÇOK ACI BİR YİYECEK DE KULLANABİLİRLERDİ. İŞTE BU PASTA, İMTİHAN ARACI OLAN BİR NİMETTİR.

Göklerdeki ve yerdeki her şeyi kendi katından (bir nimet olarak) sizin hizmetinize verendir. Elbette bunda düşünen bir toplum için deliller vardır.
Casiye; 13

Yani, eşyanın bir imtihan aracı olması demek değildir ki bize emanet edilen eşyayı bir nimet olarak görmeyeceğiz. Tabii ki güzel eşya Allah’ın üzerimizdeki bir lütfudur, nimettir. Mesela bir iş yeri sahibi çalışanına “Şu yeni aldığımız şirket arabasını bir süre sen kullan” derse, ona bir iyilik yapmış, bir kolaylık göstermiş olur. Ama aynı zamanda o eşyayla onu sınamaktadır da: Bakalım iyi kullanacak mı, bu kolaylık sayesinde işe artık tam vaktinde gelecek mi, bana teşekkür edecek mi?

Bilin ki mallarınız ve çoluk çocuğunuz birer deneme aracıdır. Allah katında ise büyük bir mükafat vardır. 

Enfal; 28

Andolsun ki sizi biraz korku ve açlıkla, bir de mallar, canlar ve ürünlerden eksilterek deneriz. Sabredenleri müjdele.
Bakara 155